تشکر فرماندار نخجوان از کمکهای ایران

فرماندار نخجوان :

ما محبت های همه جانبه ایران را فراموش نمی کنیم ؟! 

واصف طالب اف ، فرماندار نخجوان در دیدار با محسن پاک آیین سفیر جمهوری اسلامی ایران درباکو گفت : ما محبت های همه جانبه ایران را در دوران سخت مردم نخجوان فراموش نمی کنیم

به گزارش واحد خبر حرکت آزادیبخش ایران شمالی ، واصف طالب اف در دیدار با سفیر ایران در باکو، اتحاد و دوستی جمهوری اسلامی ایران و نخجوان را برای تحکیم مناسبات سودمند دانست و گفت: جمهوری آذربایجان دوست استراتژیک و همسایه قابل اعتمادی برای جمهوری اسلامی ایران است .

سفیر ایران در باکو نیز گفت: اراده مسوولان ایران بر تقویت روابط دوکشور است.

پاک آیین آینده مناسبات دو طرف را روشن توصیف کرد و گفت: ظرفیت‌های بسیاری در حوزه‌های سیاسی ، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی وجود دارد که باید شناسایی شده و در خدمت توسعه روابط فیمابین قرار گیرد.

گفتنی است جمهوری اسلامی ایران بعد از فروپاشی شوروی و در زمان مناقشه قره باغ با تامین گاز و برق و مواد غذایی ، نفت و بنزین و سایر مایحتاج  اهالی نخجوان مانع از ایجاد فاجعه انسانی در این منطقه شد . این کمکها به صورت رایگان انجام شد.

از آن زمان تاکنون نیز تانکرهای سوخت ، خودروهای باری و مسافری جمهوری آذربایجان برای تردد به نخجوان از خاک ایران استفاده می کنند . احداث جاده مرزی بیله سوار – جلفا توسط جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد ارتباط زمینی بین نخجوان وباکو تاکنون میلیاردها دلار هزینه در بر داشته است.

با همه کمکهای گسترده ای که توسط جمهوری اسلامی به منطقه نخجوان شده و آقای واصف طالب اف فرماندار نخجوان بارها بر ان اعتراف کرده است ، متاسفانه طی ده سال گذشته ، اقدامات گسترده ضد ایرانی و ضد اسلامی در نخجوان اجرا شده که از جمله آنها ، تعطیلی شعبه کمیته امداد امام خمینی ، تعطیلی مسجد بزرگ حضرت زهرا ( سلام ا... علیها ) ، تعطیلی مدرسه علمیه حضرت امیرالمومنین ( علیه السلام ) ، سازماندهی حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی در نخجوان توسط شعبه سازمان امنیت و شکستن شیشه های ساختمان سرکنسولگری ، رفتار اهانت آمیز با رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در نخجوان و ... از جمله این اقدامات است ، اینگونه اقدامات ضد اسلامی و ضد ایرانی ، در واقع پاسخی است که از سوی حاکمان باکو و نخجوان به محبتهای گسترده ایران داده شده است .

 

آیا رهبر حزب اسلام و مرد اخلاق ایران شمالی ( جمهوری آذربایجان )

در آستانه شهادت است ؟

مرکز غیردولتی دفاع از آزای وجدان و اعتقادات دینی ایران شمالی (جمهوری آذربایجان ) با انتشار بیانیه ای از وخامت وضعیت جسمانی حاج محسن صمداف رئیس محبوس حزب اسلام این کشور ابراز نگرانی کرد .

به گزارش واحد خبر حرکت آزادیبخش ایران شمالی ( جمهوری آذربایجان ) ، در این بیانیه با انتقاد  از اینکه اطلاعاتی در خصوص وضعیت جسمانی وخیم محسن صمداف حتی  به وکیل وی نیز داده نمی شود، آمده است  ؛ با توجه به در حبس بودن حاج محسن صمداف ، دولت باید پاسخگوی هر گونه وخامت وضعیت جسمانی وی باشد.

در این بیانیه با تاکید بر اینکه حاج محسن صمداف زندانی عقیده محسوب می شود ، از ارگانهای ذیربط خواسته شده است تا زمینه حضور یک هیات پزشکی متخصص وبیطرف بر بالین رئیس حزب اسلام را فراهم سازند.

بر اساس این گزارش و بنقل از نزدیکان رئیس محبوس حزب اسلام ، گفته شده است محسن صمداف از یک ماه پیش از بیماری قبلی رنج می برد اما تاکنون اجازه دیدار به خانواده ، وکیل و پزشکان بیطرف با وی داده نشده است.

حاج محسن صمداف در ششم ژانویه 2011 و چهار روز پس از یک سخنرانی در انتقاد از سیاست حجاب سیتزی و اسلام هراسی توسط دولت باکو بازداشت و با پرونده سازی پلیس به دوازده سال حبس محکوم شد .

علاوه بر رئیس حزب اسلام ، بیش از 150 نفر از اسلامگرایان و مدافعان حجاب با اتهامات واهی در زندان بسر می برند که دو تن از آنها بنام حاج واقف عبداله اف معاون حزب اسلام و حجت الاسلام فضولی نوروزاف از فعالان اسلامی با اقدامات خاص دولت باکو ، ترور شده و به شهادت رسیده اند.

سران دهها نفر از تشکل های اجتماعی  ، اسلامی و مردمی جمهوری آذربایجان در دومین سالروز بازداشت حاج محسن صمداف با تاکید بر اینکه وی به علت ابراز عقیده زندانی شده است  خواهان آزادی وی شدند .

در حالی اخبار نگران کننده ای درباره وضعیت جسمانی دکتر محسن صمداف و احتمال شهادت وی شنیده می شود ، جمعیت روشنفکران جمهوری آذربایجان که یک تشکل مستقل محسوب می شود ، دکتر صکداف را به عنوان مرد اخلاق سال 2012 انتخاب کرد.

 

الدنیز قلی اف، رئیس جمعیت روشنفکران  جمهوری آذربایجان در جلسه شورای عالی این جمعیت با اعلام این خبر افزود: جمعیت روشنفکران ، هر سال اقدام به انتخاب فرد سال اخلاق از طریق کمیسیون خود می نماید، امسال نیز شورای عالی جمعیت با اکثریت آراء دکتر محسن صمداف رئیس زندانی حزب اسلام را به دلیل دفاع از اعتقادات ملی و ارزش های اسلامی و موقعیت اجتماعی سیاسی وی در جامعه به عنوان مرد سال اخلاق انتخاب کرد.

/ 0 نظر / 82 بازدید