اسرار شبکه های تجارت انسان در آسیای مرکزی و ایران شمالی

 

قاچاقچیان انسان در 9 ماه نخست سال جاری میلادی تنها در ازبکستان حدود یک هزار و 450 تن را ربوده‌اند.

رشیدجان قدیراف، دادستان کل ازبکستان با طرح این موضوع افزود: زنان ازبکی به عنوان برده جنسی در روسیه و قزاقستان و همچنین تایلند، ترکیه، هند، اسرائیل و در کشورهای حوزه جنوبی خلیج‌فارس مورد سوء استفاده قرار گرفته‌اند. صدها دختر که به اسراییل برده شده‌اند، سرنوشتشان نامعلوم است. و تاکنون خبری از آنها به دست نیامده است.

واقعیت این است که مسئله قاچاق انسان شامل فحشا، کار اجباری و قاچاق اعضای بدن، به یکی از معضلات جهانی تبدیل شده است، به طوری که براساس آماری که دفتر مبارزه با مواد مخدر و جنایات سازمان ملل در سال جاری منتشر کرده است 127 کشور در جهان سرمنشاء قاچاق انسان هستند. با وجود این برخی کشورها از جمله کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز با شدت بیشتری با این معضل روبرو هستند. به عنوان نمونه گزارش تکان‌دهنده دادستان ازبکستان در شرایطی است که در تاجیکستان نیز قاچاق انسان به شدت وجود دارد و براساس گزارشهای رسمی این کشور، منبع قاچاق زنان به امارات متحده عربی، ترکیه و روسیه به منظور استثمار جنسی می‌باشد. ضمن اینکه آمارهای غیررسمی بسیار بیشتر از آمارهای رسمی تخمین زده می‌شوند.

طی سالهای گذشته مطبوعات و مقامات باکو نیز با انتشار اخبار و گزارشها از قاچاق زنان وکودکان آذری خبر داده و به کشف یک شبکة قاچاق نوزدان و کودکان در بیمارستانهای باکو اذعان کرده‌اند. در سال 1385 (2006 میلادی) مطبوعات باکو از دست داشتن دیپلماتهای سفارتخانه‌های اسراییل و آمریکا در قاچاق انسان خبر دادند. متعاقب آن سفیران آمریکا و رژیم صهیونیستی در باکو تغییر یافت و دو تن از کارمندان محلی (آذری) سفارت آمریکا توسط افراد ناشناس ترور شدند. مطبوعات باکو خبر دادند که ترور این دو تن از جمله یک زن، به علت اطلاع آنها از اسرار شبکه قاچاق انسان توسط مأموران موساد و سیا صورت گرفته است.

گسترش قاچاق انسان از کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز جنوبی بخصوص ایران شمالی (جمهوری آذربایجان) دلایل متعددی دارد. از مهمترین این دلایل می‌توان به بحران اقتصادی و فقر، نبود اطلاع‌رسانی مناسب، ضعف ساختارهای فرهنگی و مذهبی، سوء تعبیر از مفهوم «آزادی» و تقاضا برای نیروی کار ارزان این منطقه از سوی کشورهای توسعه یافته اشاره کرد. به عنوان نمونه بر اثر فقر حدود سه میلیون نفر از مردم ازبکستان مهاجرت کرده‌اند. حدود 2 میلیون نفر از اهالی ایران شمالی نیز در روسیه به سر می‌برند. ضمن اینکه نبود قوانین لازم و یا اجرا نشدن آنها به این روند دامن می‌زند. چنانچه به رغم این که قانون کیفری در تاجیکستان استثمار جنسی و کار اجباری را ممنوع می‌کند، درسال 2007 دولت تاجیکستان تنها 12 پرونده قاچاق انسان را بررسی و 11 نفر را مجازات کرده است، در حالی که صد نفر در این کشور قربانی پدیده شوم قاچاق انسان شده‌اند.

در ایران شمالی (جمهوری آذربایجان) وضعیت به مراتب بدتر از ازبکستان است. طی سالهای اخیر رسانه‌های باکو همواره از قاچاق زنان، دختران و کودکان این کشور به اسراییل، ترکیه، و کشورهای عربی حاشیة خلیج‌فارس خبر داده‌اند. ترکیه به منطقه سبز گروههای قاچاق انسان تبدیل شده است که هر سال دختران و زنان آذری را به این کشور قاچاق کرده و در مراکز فساد آنها را استثمار می‌کنند. علاوه بر این، مافیای قاچاق انسان بخصوص گروههای یهودی، کودکان معصوم را از شهرهای مختلف مانند باکو، گنجه، لنکران و ... به بهانة فرزندخواندگی به اسراییل و اروپا قاچاق کرده و اعضای بدن آنها را به قیمت‌های کلان به مشتریهای یهودی و اروپایی‌ها می‌فروشند.

آنچه بر پیچیدگی معضل قاچاق انسان افزوده است، وجود مافیای بین‌المللی قاچاق انسان می‌باشد که این موضوع ناشی از درآمد بالای این تجارت کثیف است، به طوری که در کنفرانس جهانی که در نوامبر سال 2007 در وین تحت نظارت سازمان ملل برگزار شد، اعلام گردید، درآمدهای ناشی از قاچاق انسان به بیش از 32 میلیارد دلار در سال می‌رسد. به دلیل این موضوع و نیز انحطاط اخلاقی رژیم صهیونیستی از جمله طرف‌هایی است که در ایجاد شبکه‌های قاچاق انسان را اقصی نقاط جهان به ویژه از کشورهای آسیای مرکزی و ازبکستان و ایران شمالی نقش اساسی دارد. به طوری که طبق برآورد سازمان‌های غیردولتی، درآمد صنعت برده‌داری جنسی در رژیم اسرائیل به حدی است که از آن تحت عنوان «‌بهشت قاچاقچیان انسان» یاد می‌شود.

سازمان ملل در سال 2006 در گزارشی تحت عنوان « قاچاق انسان؛ الگوهای جهانی « رژیم صهیونیستی را در میان کشورهایی که مقصد قاچاقچیان انسان به شمار می‌روند، در زمره 10 طرف نخست قرار داد. در این راستا در پی افزایش انتقادها، پارلمان رژیم صهیونیستی نیز در سال 2006 درگزارشی اعلام کرد، سالانه حدود پنج هزار زن و دختر جوان از کشورهایی مانند ازبکستان، جمهوری آذربایجان (ایران شمالی)، اوکراین، مولداوی، فیلیپین و تایلند از طریق مرز مصر و پروازهای مستقیم باکو ـ تل‌آویو وارد مناطق اشغالی شده و در سراسر این مناطق و اروپا توزیع می‌شوند. براساس این گزارش تکان‌دهنده این زنان عمدتا به بهایی کمتر از 10 هزار دلار به دلالان داخلی فروخته می‌شوند. با وجود این، تاکنون اقدامات جدی علیه این نوع از تروریسم رژیم صهیونیستی انجام نشده است.

بیگمان تراژدی قاچاق انسان، به ویژه زنان و کودکان، ناشی از فقر، آلودگی حاکمیت‌ها، بی‌توجهی سیستم‌های امنیتی و آلودگی آنها و دوری از ارزش‌های معنوی و الهی است. از این رو باید گفت تقویت امنیت مردم و باورها و اصول مذهبی در سطح جهانی، اقدام موثر نهادهای بین‌المللی برای کاهش شکاف میان شمال و جنوب و تصویب قوانین لازم‌الاجرا از جمله قانون حمایت از شاهدان جرم قاچاق انسان، راهکار مقابله با قاچاق انسان که یکی از مهمترین اشکال جرایم سازمان یافته فراملی است، می‌باشند.

مردم کشورهای آسیای مرکزی و مسلمانان قفقاز نیز انتظار دارند دولتهایشان اقدامات جدی علیه مافیای صهیونیستی قاچاق انسان در این کشورها انجام دهند.

انتظاری که حکومت‌های وابسته هرگز پاسخگوی آن نخواهند بود.

/ 0 نظر / 9 بازدید