اخبار در باره اقدامات ضد اسلامی دولت دیکتاتوری الهام علی اف

بیانیه شاعران و نویسندگان تبریز :

سفیر دولت باکو و معاون ضد اسلامی وی

 باید از ایران اخراج شوند.

اهانت جوانشیر آخوندف  سفیر دولت ضد اسلامی باکو در تهران به ساحت مرجعیت شیعه و نیز اظهارات ضد اسلامی  - اخلاقی  معاون وی ( ابراهیم غفار اف ) در دفاع از همجنس بازی ، بازتاب گسترده ای در کشور بخصوص منطقه آذربایجان داشته است.

به گزارش واحد خبری حرکت آزادیبخش ایران شمالی ، جوانشیر آخوندف سفیر دولت ضد اسلامی باکو ، چندی پیش طی مصاحبه ای ضمن توجیه اعمال و اقدامات ضد اسلامی دولت حاکم بر ایران شمالی ( جمهوری آذربایجان ) در تخریب مساجد  وممنوعیت حجاب اسلامی در میان شیعیان این منطقه ، مراجع عظام تقلید را که در مقابل  اقدامات اسلام ستزانه دولت باکو موضع گیری کرده بودند به بی اطلاعی از وضعیت جمهوری آذربایجان متهم کرد. هنوز خشم افکار عمومی از این یاوه گوییهای سفیر باکو به سردی نگراییده بود که معاون وی – ابراهیم غفاراف – طی مصاحبه ای در دانشگاه تهران به صراحت از همجنس بازی دفاع کرد  و آزادی همجنس بازان در سایه حمایت دولت باکو و برگزاری مراسم ویژه همجنس بازان کشورهای مختلف در باکو را موجب افتخار دولت باکو دانست. غفار اف  گفت : دولت باکو به رعایت حقوق بشر درباره همجنس بازان افتخار می کند !!

انتشار اظهارات سخیف جوانشیر آخوندف و ابراهیم غفاراف که سالهاست در سفارت باکو در تهران فعالیت دارند ، خشم و التهاب افکار عمومی بخصوص خشم مردم غیور آذربایجان را برانگیخته است.

کانونهای دانشجویی در تهران با اقداماتی مانند صدور بیانیه های اعتراض آمیز خواستار برخورد جدی وزات امور خارجه با ماموران دولت باکو و اخراج آنها شده اند. دانشجویان خواستار برگزاری تجمع اعتراض آمیز در مقابل سفارت دولت باکو در تهران هستند... کانونهای دانشجویی تبریز نیز بر اخراج ماموران هتاک و ضد اسلامی دولت باکو از ایران اصرار دارند و انتظار میرود تجمع دانشجویان تبریز در مقابل کنسولگری رژیم باکو در این شهر برگزار شود. علاوه بر دانشجویان شاعران و نویسندگان تبریز با صدور بیانیه ای خواستار اخراج سفیر باکو و معاون وی از ایران شدند.

در بیانیه جمعی از شاعران و نویسندگان تبریزآمده است : منطقه آذری نشین قفقاز  از هنگام جدایی از ایران با انعقاد عهدنامه های ننگین گلستان و ترکمانچای همواره با مصیبتهای سهمگینی روبرو بوده است. از جمله این مصیبتهای بزرگ  کشته شدن صدها هزار تن از شیعیان آذری قفقاز توسط حکومت کمونیستی  در تصفیه های داخلی سالهای 1937 است. بسیاری از این کشتگان یا دهها هزار نفری که با دستور استالین و کارگزاری جلادانی چون میرجعفر باقر اف و حیدر علی اف ( از سران حزب کمونیست باکو ) به یخبندان سیبری رانده شدند و جان باختند ، روشنفکران مذهبی ، علما و فعالان دینی بودند. در جنگ دوم جهانی نیز سران باکو با هماهنگی مسکو صدها هزارتن از اهالی شیعه قفقاز را با ضرب و زور و اجبار به جبهه های جنگ روسیه با آلمان راندند و به قتل رساندند. از مصیبتهای بزرگ مردم ایران شمالی ( شیعیان قفقاز ) ممنوعیت آموزشهای دینی ، تعطیلی مساجد و رواج فرهنگ مسیحی – کمونیستی  در دوره شوروی بود. با فروپاشی شوروی امید میرفت که اینگونه سیاستهای ضد دینی – انسانی نیز پایان یابد. اما آزاید مردم دو سه سال بیشتر به طول نینجامید . مردم دراوایل فروپاشی به بازگشایی مساجد و حوزه های علمیه ، سفرهای زیارتی به خراسان و عتبات ، تاسیس هیات های مذهبی حسینی ، تاسیس احزاب اسلامی و ... پرداختند. با بازگشت دوباره حیدرعلی اف در سال 1994 ( 1373 ) به قدرت ، بار دیگر انجام سیاستهای دوره کمونیسم آغاز شد.دستگیری و کشتار فعالان اسلامی ، تخریب مساجد ، واگذاری قره باغ به ارمنستان و امضای توافقنامه آشتی با ارمنستان ، گسترش روابط با دولت صهیونیستی ، واگذاری منابع نفت سواحل باکو به شرکتهای امریکایی – انگلیسی در ازای حمایت غرب از حکومت دیکتاتوری ، ممنوعیت حجاب اسلامی  ، ممنوعیت آموزش قرآن در مدارس دولتی و مساجد و جرم دانسته شدن آموزش قرآن کریم از جمله اقدامات حیدر علی اف بود که بعد از مرگ وی توسط پسرش الهام علی اف ادامه یافته است.

در ادامه این بیانیه آمده است :

دامنه تقابل دولت ضد اسلامی باکو با اسلام و بخصوص شیعیان به جایی انجامید که ترجمه کتاب موهن آیات شیطانی در برخی نشریات باکو منتشر شد و به همین نیز اکتفا نگردید و مقالاتی در اهانت به ساحت قدسی پیامبر اعظم ( ص ) و ائمه اطهار علیهم السلام نیز در مطبوعات بادکوبه منتشر گردید. اکنون جسارت و گستاخی دولت  کوچک و وابسته باکو به جایی رسیده است  که سفیر وی در تهران به ساحت مرجعیت شیعه اهانت می ورزد و دیپلمات بدنام و مشهور به همجنس بازی که نفر دوم سفارت باکو درتهران است ، آشکارا از همجنس بازی دفاع میکند و دفاع از همجنس بازی و تشکیل همایشهای همجنس بازان را در باکو موجب افتخار دولت باکو معرفی  می کند ؟ به راستی چه شده است که این ماموران سیاسی  دولت کوچک باکو حتی در تهران نیز به اهانت به مقدسات مسلمین ادامه میدهند ؟! وزارت امور خارجه چه رفتاری با این موجودات بدنام و بی ادب و هتاک در پیش گرفته که اینگونه جری شده اند ؟...آیا همین تعلل ها باعث نشده است که شیعیان  سرزمینهای قفقازی همچنان داغ جدایی  وطن اصلی شان ایران را بر جگر داشته باشند ؟ .. . بعد از انعقاد عهدنامه های ننگین گلستان و ترکمانچای شیعیان قفقاز سالها برای پیوستن به ایران با نیروهای روسیه تزاری جنگیدند و هزاران شهید دادند .  در هنگام وقوع جنگ جهانی اول ، چهره های شاخص  سیاسی  و  فرهنگی شیعیان قفقاز با امضای تومارهای وصال به سران دوت ایران مراجع کرده و خواستار پیوستن به ایران شدند. هنگام فروپاشی شوروی و در حالی که مردم میلیونها مسلمان قفقازی با انجام راهپیمایی های صدها هزار نفری در باکو خواستار پیوستن به ایران بودند ، اقدام عملی لازم برای الغای عهدنامه های سیاه گلستان و ترکمانچای انجام نشد و تنها به کمکهای گسترده اقتصادی و ... به شیعیان ایرانی قفقاز اکتفا گردید ، در حالی که آنچه موجب رهایی این مردم مظلوم میشد ، پیوستن به وطن نیاکان ، پیوستن به وطن اصلی یعنی ایران  اسلامی بود... اکنون کار به جایی رسیده است که دولت کوچک باکو که جمهوری آذربایجان ( ایران شمالی ) را به مستعمره غرب و صهیونیسم تبدیل کرده  ، نه تنها در داخل با اسلام و مسلمین مبارزه میکند و مساجد را ویران و حجاب اسلامی را ممنوع می سازد ، بلکه دامنه فعالیتهای اسلام ستیزانه خود را به داخل ایران هم گسترش داده است !؟

بیانات سفیر باکو و معاون وی در اهانت به ساحت مرجعیت شیعه و دفاع از همجنس بازی و لواط کاری و ... در تهران – پایتخت جهان تشیع و انقلاب اسلامی – به هیچ وجه قابل توجیه و اغماض نیست . کمترین اقدام وزارت خارجه جمهوری اسلامی اخراج این موجودات  از ایران و عودت دادن آنها به الهام علی اف است.

 

دولت باکو باید مسولیت خود در ترور

 

دانشمندان هسته ای ایران را بپذیرد

 

روزنامه ینی مساوات ( مساوات نو ) چاپ باکو گزارشی درباره دستگیری گسترده فعالان دینی توسط دولت الهام علی اف و اقدامات ضد ایرانی این دولت منتشر کرد. در این گزارش آمده است:

موج جدیدی از حبس و بازداشتها درجمهوری آذربایجان آغاز شده است. طی چند روز اخیر بیش از20 نفر از اسلامگرایان در منطقه نارداران و نیز عده ای از دینداران  و روحانیون مناطق مختلف از جمله گنجه ، باکو ، لنکران ، جلیل آباد  ، سومقاییت و ... توقیف شده اند. از افراد بازداشت شده میتوان سیمور زینال اف ساکن باکو، حاجی مهدی محمداف رییس اتحادیه اجتماعی ارزشها، سهراب قلی اف ساکن سومقاییت، الهام علی اکبراف عضو حزب اسلامی شاخه گنجه و نیز دو روحانی به نامهای الهام و آصف علی اف، همچنین ایلقار علی اف روحانی «گوی تپه» از توابع جلیل آباد و یکی از دینداران به نام نادر علی اف و نیز آنار بایراملی خبرنگار کانال تلویزیونی "سحر" ایران و رامیل داداش اف راننده این کانال تلویزیونی نام برد که توسط ماموران امنیتی و پلیس بازداشت شده اند.

به گزارش واحد خبر حرکت آزادیبخش ایران شمالی ، در ادامه گزارش روزنامه  مساوات نو آمده است : الهام علی اف متعاقب ارسال یادداشت اعتراض از سوی ایران به دولت باکو پیرامون همکاری اطلاعاتی دولت باکو با اسراییل در ترور دانشمندان هسته ای ایران ، طی سفر به بلژیک با مسوولان ناتو دیدار کرده است. وی همچنین پس از بازگشت به باکو عازم منطقه قبا شده و در بخش «قرمزی قصبه» با ساکنان یهودی این بخش دیدار کرده و به این شیوه نشان داده است که در مصاف بین ایران و غرب در کنار غرب قرار دارد.

روزنامه یئنی مساوات دستگیری اسلامگرایان توسط دولت باکو را به عنوان یک سناریوی از پیش طراحی شده معرفی کرده و نوشته است :

سال گذشته نیز بر اساس یک سناریوی مشابه موجی از بازداشت دینداران در سطح جمهوری آذربایجان (ایران شمالی )آغاز شد. با اینکه عده ای از افراد بازداشت شده مدتی پس از دستگیری آزاد شدند، ولی اغلب آنها طی محاکمه های ساختگی  به حبس های طویل المدت محکوم شدند. علیرغم آنکه اغلب دینداران اکنون به اتهام حمل اسلحه و مواد مخدر زندانی هستند، ولی میتوان حدس زد که تا چند روز دیگر اتهامات دیگری علیه این افراد عنوان خواهد شد.

ناطق مفسر سیاسی در باکو معتقد است که حبس های اخیر باید از منظر تنش در مناسبات ایران و دولت باکو مورد تحلیل قرار بگیرد. وی با ابراز این عقیده که حبس های مزبور در بحبوحه اوجگیری تنش در مناسبات دو کشور انجام میگیرد، گفته است: « تنش سیاسی در مناسبات دو کشور که با اقدامات ضد ایرانی و غیرقابل قبول دولت الهام علی اف آغاز شده ،اکنون وارد فاز اقتصادی می شود. صدها کامیون ایرانی طی دفعات متعدد در مرز توسط مرزبانان باکو برای مدت طولانی توقیف شده اند. از سوی دیگر باید توجه داشت که متاسفانه جمهوری آذربایجان امروز به میدان مبارزه سرویسهای جاسوسی کشورهای خارجی علیه ایران مبدل شده است. تحت هر شرایطی که در نظر گرفته شود، این مایه تاسف است. زیرا این بدان معنا است که وقتی پایتخت باکو به میدان مبارزه این سرویسها مبدل شده، رویارویی و انفجارهایی که فردا بوقوع خواهد پیوست، نه در تل آویو پایتخت اسراییل، بلکه در باکو روی خواهد داد. از اینرو، کشیدن مساله به این سطح، از بیخ اشتباه است».

عاکف حمید اف تحلیلگربرجسته سیاسی در باکو در این باره می گوید : اینکه فعالان اسلامی و یا کسانی که علاقه دارند احکام اسلام را در زندگی خود اجرا کنند ، توسط سرویسهای امنیتی دولت باکو دستگیر می شوند با هیچ منطقی سازگار نیست و اینگونه دستگیریها نه تنها نفعی برای دولت نخواهد داشت بلکه اسلامگرایان را برای ادامه مسیر درست خود مصمم خواهد کرد.اینکه دولت مساجد را تخریب می کند و شهروندان را تحت فشار و آزار قرار می دهد تا به مسجد نروند ، یا از حجاب اسلامی استفاده نکنند و نماز نخوانند و روزه نگیرند و از عزاداری در ایام محرم خودداری کنند ، یک سیاست قرون وسطایی است.

عاکف حمید اف در پاسخ به این سوال که منابع دولتی اعلام می کنند که اسلامگرایان به جرم مواد مخد ر یا نگهداری سلاح و مهمات دستگیر شده اند و در محافل خصوصی میگویند که اسلامگرایان به دلیل اینکه تحت تاثیر ایران هستند دستگیر شده اند ، گفت : دستگیری انسانها به این دلیل که تحت تاثیر ایران و انقلاب اسلامی قرار گرفته اند با هیچ منطق و قانونی جز منطق دیکتاتوری یا منطق سفارش دستگیریها از خارج سازگار نیست. در جمهوری آذربایجان ، انسانهای متعددی تحت تاثیر روسیه ، ترکیه ، انگلیس ، صهیونیسم و امریکا هستند ، شبکه تلویزیونی وابسته به حکومت تحت تاثیر آشکار صهیونیسم و حکومت ضد بشری اسراییل ، گزارشهای زیادی به نفع این حکومت ضد بشری پخش می کنند ، چرا اینها دستگیر نمی شوند؟

حمید اف افزود : همه می دانند که ارتباط امنیتی و اطلاعاتی گسترده ای میان دولت باکو و رژیم صهیونیستی برقرار است و همکاری باکو با این رژیم در پروژه های ضد ایرانی از جمله ترور دانشمندان هسته ای ایران غیر قابل انکار است ، چرا که عامل ترور دانشمند هسته ای ایران ، بعد از دستگیری با دلایل کامل سفر خود به باکو و اینکه تجهیزات لازم را در فرودگاه باکو از افسر موساد دریافت کرده اثبات کرده است و به همین دولت باکو در موضع انفعالی و شرم آوری قرار گرفته است و به جای پذیرفتن مسولیت و تغییر سیاستهای اشتباه خود ، با اتخاذ تاکتیک فرار به جلو ، دامنه تبلیغات علیه ایران همسایه و دستگیری فعالان اسلامی و آزادیخواهان را گسترش داده است.

 

 

بیانیه اتحادیه روشنفکران ایران شمالی ( جمهوری آذربایجان

درباره دستگیری گروهی اسلامگرایان :

 

دولت باکو تا کی به ساز بیگانگان خواهد رقصید ؟

به دنبال بازداشت گسترده اسلامگرایان توسط دولت باکو از جمله بازداشت دو خبرنگار سیمای آذری سحر شبکه تلویزیونی جمهوری اسلامی ، اتحادیه روشنفکران جمهوری آذربایجان ( ایران شمالی ) بیانیه ای صادر کرد. در این بیانیه آمده است : «خبر بازداشت آنار بایراملی خبرنگار نمایندگی شبکه تلویزیونی «سحر» جمهوری اسلامی ایران در باکو باعث نگرانی شدید ما شد. ما نامبرده را بعنوان یک بنده مومن خداوند که مردم و کشور خود را دوست دارد، می شناسیم. شک نداریم که این بازداشت به معنی مستقیم این کلمه سفارشی، مغرضانه و دارای انگیزه سیاسی می باشد».

به گزارش واحد خبری حرکت آزادیبخش ایران شمالی ، در این بیانیه همچنین آمده است: «جای بسی تاسف است که امروز بیان حقایق، دفاع از عدالت و نیز زندگی عادلانه و با معنویت درجمهوری آذربایجان ( ایران شمالی )به امری خطرناک و قابل پیگرد و مجازات تبدیل شده است. کسانی را که چنین طرز زندگی شرافتمندانه ای را برای خود انتخاب کرده اند، به چشم دشمن قسم خورده می بینند، آنها را مورد ضرب و شتم قرار می دهند، آنها معرض تعقیب و انتقاد قرار می گیرند ، شکنجه شده و حتی کشته می شوند. ماموران جنایتکار دولت باکو گمان می کنند که می توانند به جیب هر کسی تریاک بیاندازند و به او تهمت بزنند. آنها می پندارند که می توانند هر کسی را که حاضر به مدح دولت نمی شوند و سینه شان را در مقابل سیل دروغ و ریاکاری در کشور سپر کرده اند، دستگیر و محاکمه کنند، اراده شان را بشکنند و به آنها توهین بکنند...و ناجوانمردانه اعلام کنند که جرم این افراد قاچاق مواد مخدر و نگهداری سلاح و مهمات است ، اتهامی که در باره همه فعالان دینی از سوی دولت دیکتاتوری الهام علی اف تکرار می شود.

ما بر این عقیده هستیم که بازداشت آنار بایراملی و راننده خودروی خبرنگاری و نیز گروهی از دینداران بی گناه حمله ای مستقیم به ارزشهای دموکراتیک است. زیرا حقوق و آزادی های بشر، آزادی بیان و اعتقادات دینی بار دیگر توسط دشمنان این آزادی ها زیر پا گذاشته می شود. صد حیف که کشور ما اگر چه ظاهرا مستقل است ، ولی هنوز هم آزاد نیستیم . 

ما قاطعانه خوستار آزادی فوری آنار بایراملی و سایر دینداران بازداشت شده ای هستیم که به اتهامهای ساختگی و منطبق با اتهامزنی های دستگاه جاسوسی دوره شوروی دستگیر شده اند. ما نهادهای امنیتی و انتظامی دولت باکو  را به رعایت قوانین  و

از عادت رقص کردن به ساز بیگانگان، فرا می خوانیم

 

موج جدید دستگیری گسترده فعالان مذهبی و

روسای هیات های عزاداری  توسط دولت باکو

 

دولت باکو موج تازه ای از دستگیری فعالان مذهبی و روسای هیات های عزاداری را آغاز کرد .

به دنبال انجام دستگیریهای گسترده فعالان اسلامی طی ماههای اخیر از جمله دستگیری دکتر محسن صمداف ، چهره برجسته حرکت بیداری اسلامی در ایران شمالی ( جمهوری آذربایجان ) و صدها تن از فعالان اسلامی طی مراحل مختلف ، دولت باکو از روز پنجشنبه گذشته ، مرحله ای دیگر از دستگیری نیروهای مذهبی را آغاز کرد.

بنا به گزارشهای رسیده از باکو ، عملیات دستگیری گسترده فعالان مذهبی بخصوص روسا و سازمان دهندگان هیات های حسینی در شهر های مختلف از جمله گنجه ، باکو ، لنکران ، جلیل آباد ، شماخی ، ترتر ، نارداران  و برخی مناطق دیگر از ساعات نیمه شب پنجشنبه گذشته با یورش نیروهای ویژه پلیس و ماموران امنیتی به منازل افراد کورد هدف آغاز شد و از نیمه شب پنجشنبه تاکنون دهها تن از فعالان مذهبی دستگیر و به مکانهای نامعلوم انتقال داده شده اند.

عملیات گسترده دستگیری فعالان مذهبی بخصوص جوانان فعالان در هیاتهای حسینی بعد از آن انجام میگیرد که دولت باکو ، اخیرا تبلیغات گسترده ای را علیه مرجعیت شیعه و  نسبت دادن فعالیتهای تروریستی به نیروهای اسلامی به راه انداخته است . در این باره دولت باکو با پخش فیلمهای کوتاهی درباره به اصطلاح فعالیت تروریستی دو جوان شیعه که در نظر داشتند ، دو صهیوینست را ترور کنند ، تلاش کرد  افکار عمومی را نسبت  به دستگیری فعالان مذهبی و روسای هیات های مذهبی فریب دهد.  این فیلم که در کارگاه وزارت امنیت باکو    MTN )تولید شده است ، داستان دو شهروند باکویی است که از طریق  ارتباط با افرادی در ایران می خواهند دوعنصر صهیونیست را در باکو ترور کنند.

این در حالی است که پیش از این دولت باکو ، چنین فیلمهای فانتزی را نمایش داده بود از جمله حدود سه سال پیش ، وزارت امنیت باکو اعلام کرد که حدود بیست نفر از گروه سپاه مهدی را که با ایران در ارتباط بوده اند دستگیر کرده است ، اما اعلامیه صادره از وزارت امنیت در این باره به قدری ناشیانه بود که مورد تمسخر برخی نشریات باکو قرار گرفت. درباره فیلم اخیر نیز نشریه « یونی مساوات » چاپ باکو – ارگان جبهه خلق – نوشت : بر همگان معلوم است که این فیلم غیر واقعی است و هر زمان تنش میان امریکا و ایران بیشتر میشود ، دولت باکو از اینگونه فیلمها پخش می کند.

اگر چه رسانه های دولت باکو همواره علیه اسلام و ایران تبلیغات منفی خود را ادامه می دهند ، اما موج سنگین و تازه  تبلیغات علیه مرجعیت شیعه و جمهوری اسلامی ایران ، بعد از انتشار مواضع مراجع عظام تقلید بخصوص مواضع قاطع و موثر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ( دام ظله العالی ) در مقابل اقدامات ضد دینی دولت باکو از جمله تخریب مساجد ، و نیز روشن شدن گوشه ای از نقش دولت باکو در همکاری با رژیم صهیوینستی در ترور دانشمندان هسته ای ایران آغاز شد. برخی عناصر تروریستی که در عملیات ترور دانشمندان هسته ای ایران نقش  داشته اند ، بعد از دستگیری اعتراف کرده اند که با افسران امنیتی موساد در باکو ملاقات کرده و توسط آنها به اسراییل برده شده اند.  در حالی که انجام اینگونه اقدامات بدون همکاری دستگاه امنیتی باکو با موساد میسر نبوده است.

شایان ذکر است دولت باکو از سالها قبل ، انتشار کتابهای شیعی از جمله رساله های مراجع تقلید ، تشکیل هیات های عزاداری حسینی ، سفر به خارج از کشور برای آموزش علوم دینی را ممنوع اعلام کرده است.

دستگیری گسترده فعالان هیاتهای مذهبی توسط دولت باکو در واقع اعلام جنگ مستقیم  این دولت با مکتب حضرت سیدالشهدا علیه السلام است . گفتنی است با توجه به سیاست مستمر دولت باکو در نسبت دادن اتهامهای ضد اجتماعی مانند قاچاق مواد مخدر ، نگهداری اسلحه و مهمات و... انتظار می رود ، دولت باکو  دستگیری  گسترده فعالان مذهبی و هیاتهای عزاداری را به این موارد نسبت دهد. علاوه بر اتهام قاچاق مواد مخدر و نگهداری سلاح و مهمات که دولت باکو به فعالان اسلامی نسبت می دهد ، اخیرا این دولت استفاده از شیوه های رایج در دوره شوروی را نیز درباره نیروهای مخالف و فعالان مذهبی آغاز کرده است . در این شیوه بعد ازاعمال شکنجه های جسمی و روانی ، خوراندن قرص های تغیر رفتاری از طریق غذا به متهم ، اعلام میشود که متهم  بیماری روانی و دچار اختلال حواس و رفتار است. بدینگونه هم  سلامت روحی و جسمی  متهم دچار آسیب  می شود و هم هر گونه  ادعای واقعی متهم درباره شکنچه ماموران دولتی ، به عنوان اظهارات یک بیمار روانی تلقی میگردد.

در پایان باید گفت متاسفانه شیعیان جمهوری آذربایجان  در شرایط سیاسی بسیار سختی  به سر می برند ، و اقدامات وحشیانه دولت باکو در حق آنان ، تحت الشعاع امواج خبری دیگر قرار گرفته است . این در حالی است که رفته رفته رفتار دولت باکو با شیعیان بخصوص فعالان اسلامی و هیاتهای حسینی ، بی پرواتر و وقیحانه تر شده است و در کنار آن ، دستگاههای تبلیغاتی  این دولت از جمله شبکه های تلویزیونی « آز تی وی » ، « آینس » ، « آ تی وی » ، « شبکه اجتماعی » ، « لیدر » ،« اسپیس  » و... و مطبوعات  وابسته ، تبلیغات منفی خود را درباره احکام اسلام ، مرجعیت شیعه و ایران اسلامی فعالیت خود را تشدید کرده اند. مقامات باکو  در مصاحبه ها و سخنرانی ها علیه احکام مسلم اسلام موضع گیری میکنند و رفته رفته دامنه اینگونه موضع گیریها به داخل ایران نیز کشیده شده است. اخیرا جوانشیر آخوندف سفیر باکو در تهران ، طی مصاحبه ای اهانت آمیز به ساحت مراجع تقلید ، آنان را که در مقابل تخریب مساجد توسط دولت باکو موضع گیری کرده اند به بی اطلاعی و د استن تصویری  نادرست از اقلیم تحت حاکمیت الهام علی اف  متهم کرد ، هنوز مدتی از این موضوع نگذشته بود که غفارابراهیم اف نفر دوم سفارت باکو در تهران طی مصاحبه ای از برگزاری همایش همجنس بازان و مراسم رژه آنها در باکو دفاع کرد وبرگزاری این همایش را اقدامی در راستای حمایت از حقوق بشر دانست.

علیرغم موضع گیریهای گروههای دانشجویی کشور ، صدور بیانیه ها اعتراض آمیز  از سوی مطبوعات و شاعران و نویسندگان تبریز و در خواست اخراج سفیر باکو از تهران و اطلاع رسانی گسترده سایت تابناک در این باره ، هنوز وزارت امور خارجه  حرکت موثری در این باره انجام نداده است. این در حالی است که ابراهیم غفار اف به علت ادقاماتی مرتبط با همجنس بازی قبلا توسط وزارت خارجه افغانستان از این کشور اخراج شده است.

/ 0 نظر / 38 بازدید