سفیر اسراییل در باکو : احساس امنیت نمی کنم

تظاهرات گسترده در شهر صابرآباد علیه دولت باکو

حدود پنج هزار تن از ساکنان بخش صابرآباد دست به تظاهرات زدند. تظاهرکنندگان قصد بستن پل بر روی رودخانه کر که جاده باکو با منطقه جنوب غربی کشور را بهم متصل می کند را داشتند که اماج حملات نیروهای ویژه پلیس اعزامی از باکو قرار گرفتند و در این میان دهها تن زخمی شده و اخباری درباره کشته شدن عده ای از معترضان نیز منتشر شده است.

به گزارش واحد خبر حرکت آزادیبخش ایران شمالی ، روزنامه اکسپرس چاپ باکو در باره این تظاهرات گسترده نوشت :

تظاهرکنندگان خواستار آزادی اوقتای گلعلی اف هماهنگ کننده ستاد جمعیت شهروندی «کر»، دیدار با فرماندار این شهر و اعزام نماینده ای از نهاد ریاست جمهوری به این منطقه شده اند. ساکنان روستای داداش بیگلی نیز به این تظاهرات پیوسته اند. در نتیجه درگیری بین پلیس و تظاهرکنندگان رخ داده است که طی آن عده ای زخمی و عده ای دستگیر شده اند.

حسن حسن اف معاون فرمانداری شهر صابرآباد ضمن حضور در این محل وعده داده است که مشکلات مردم حل و فصل خواهد شد. ولی، معترضان به وعده های وی باور نکرده و به طرف ساختمان فرمانداری شهر راهپیمایی کردند. تظاهرکنندگان ضمن شکستن صف نیروهای پلیس به طرف فرمانداری شهر حرکت کردند.

مردم روستاهای  بخش صابر صابر آباد سالهاست که به خاطر بی توجهی دولت باکو از کمترین امکانات رفاهی مانند برق و سوخت برخوردار نبوده و زندگی سختی را سپری می کنند. زمینهای کشاورزی منطقه توسط  افراد وابسته به حاکمیت اشغال و به شرکتهای اسراییلی اجاره داده می شود و شکایتهای پی در پی مردم نیز به جایی نمی رسد.

ناظم اسماعیل اف فرماندار شهر صابرآباد ضمن دیدار با تظاهرکنندگان اعلام کرده است که برای حل مشکلات تلاش خواهند کرد. اما معترضان اعلام کردند که فرماندار نیز جزو شبکه مافیای دولتی بوده و وعده های وی نیز دروغ است . اهالی خواستار رهایی زمینهای کشاورزی خود از چنگال شرکتهای اسراییلی شدند که با برخورداری از حمایت مقامات باکو در منطقه مستقر شده و زمینهای اهالی را اشغال کرده اند.

گفتنی است که جمعی از ساکنان صابر آباد  چندی پیش نیز در اعتراض به عدم پرداخت غرامت  توسط دولت و اعتراض به بی توجهی  دولت به این منطقه تظاهرات برگزار کرده و جاده شیروان ـ صابرآباد را بسته بودند.

سفیر اسراییل : در باکو احساس امنیت نمی کنم

 

سفیر رژیم صهیونیستی در باکو گفت : من ماههاست که به علت ماموریت خود  در باکو زندگی می کنم اما لحظه ای در این شهر احساس امنیت نکرده ام و همواره نگران هستم.

میخاییل لاون لوتم سفیر رژیم صهیونیستی در باکو طی گفتگو با شبکه تلویزیونی اسپیس ( وابسته به دولت باکو ) گفت : مناسبات بین دولت باکو و اسراییل در حد عالی است و درسایه تلاشهای  آقای الهام علی اف روز به روز روابط باکو با اسراییل توسعه می یابد و من مفتخرم که بگویم بیش از نیمی از نفت مورد نیاز تویط دولت باکو تامین می شود.

 وی افزود: بکار بردن کلمه « خوب » برای روابط  دولت باکو و دولت اسراییل بسیار کم است. من معتقدم که روابط دو دولت فوق العاده است.

سفیر اسراییل در باکو اظهار داشت : اگر چه روابط بین دولت باکو و اسراییل در سطح فوق العاده است اما متاسفانه مردم جمهوری آذربایجان به هیچ وجه نگاه مثبتی به اسراییل ندارند و علیرغم اینکه دولت باکو از اسراییل حمایت میکند ، هر از گاهی تظاهراتی علیه اسراییل برگزار می شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره امنیت کارکنان سفارت و مراکز و شرکتهای اسراییلی در باکو گفت : واقعیت این است که من در باکو احساس امنیت نمی کنم و همواره نگران هستم ، زیرا امکان اینکه عملیاتی برای کشتن من یا همکارانم انجام گیرد وجود دارد. امیدوارم با توجهات جناب الهام علی اف روز ی برسد که مردم  جمهوری آذربایجان باور کنند که اسراییل یک دولت اشغالگر نیست.

شایان ذکر است  مردم مسلمان شهرهای باکو ، گنجه ، بردع و دیگر شهر های ایران شمالی بارها با برپایی تظاهرات  خواستار قطع روابط بین دولت باکو و رژیم صهیونیستی شده اند . به علت هراس از اقدامات مردمی ، سفارت رژیم صهیونیستی در باکو با وسایل مختلف از جمله دیوارهای سیمانی ، ایجاد مانع برای خودروها در خیابانهای منتهی به سفارت ، دسته های پلیس وِیژه و دوربینها و تجهیزات خاص حفاظت می شود . اینگونه حفاظت در باکو در بین سفارتخانه ها فقط از سفارت رژیم صهیونیستی انجام می گیرد و نشانه نگرانی و هراس دایمی دولت باکو و صهیونیستها از اقدامات عملی مردم برای برچیدن این سفارتخانه است. چندی پیش دولت باکو دو تن را به اتهام تلاش برای انجام عملیات مسلحانه درباره سفارت رژِیم صهیونیستی دستگیر کرده بود.

/ 0 نظر / 35 بازدید