حرکت آزادیبخش ایران شمالی


+  

گزیده خبرهای مطبوعات باکو

سران گروه تجزیه طلب همدیگر را جاسوس ایران میدانند.

(‌روزنامه باکو خبر ـ‌ 07/02/87)

 

پاسخ تند  به نیام الدین موسی اف و الهامه قلی یوا

کنگره آذربایجانیهای جهان بیانیه مطبوعاتی منتشر نمود و طی آن اعلام شد: مدتی است که هرج و مرج بوجود آمده در کنگره ادامه دارد. متأسفانه غلامرضا صبری تبریزی، بعنوان عضو هیئت مدیره به تصمیمات اتخاذ شده هیئت مدیره اهمیتی نمی دهد و از طریق مطبوعات مردم را به اشتباه می اندازد.

با اینکه چندین بار به وی هشدار داده شده، ولی او همچنان بیانات غیر مسئولانه ابراز می‌نماید، ازنام تشکیلات استفاده، مسئله همایش ساختگی را مطرح می نماید و حتی حوادث بوجود آمده فعلی در کنگره را باانتخابات ریاست جمهوری پیوند می دهد.

صبری تبریزی پس از 6 ماه فعالیت در مقام ریاست کنگره، خود را بعنوان روشنفکر معروف معرفی نموده و از نام مرحوم حیدر علی اف رئیس جمهور سابق باکو جهت مقاصد سیاسی خود هر از گاهی استفاده می نماید و به دنبال اهداف غیر قانونی خود زیر پرده نام این سیاستمدار معروف می باشد. علاوه بر آن وی،‌ مسائل داخلی کنگره را به وضعیت سیاسی داخلی آذربایجان ربط می دهد. لذا یک بار دیگر توسط مطبوعات آذربایجان به غلامرضا صبری تبریزی عضو هیئت مدیره کنگره بطور جدی هشدار داده می شود که از این پس در برداشتن قدمهای خود دقت نماید. این قدمهای وی با سیاست ایجاد تفرقه در مجامع و تشکیلات ملی و از نظر انداختن این تشکیلات همسو می باشد که از سوی سرویس جاسوسی کشوری که ایران نامیده می شود، پیاده میگردد. در صورتی که وی به این نوع بی مسئولیتی و سیاست غیر قانونی خود خاتمه ندهد، در جلسه بعدی هیئت مدیره کنگره آذربایجانیهای جهان، مسئله عضویت غلامرضا صبری تبریزی در کنگره مورد بازنگری قرار خواهد گرفت.

درخصوص اظهارات چند روز قبل اعضاء کنگره الهامه قلی یوا و نیام الدین موسی اف درخصوص تشکیلات اعلام میدارد که در کنگره بخشی بنام آکادمی فرهنگی موجود نمی باشد و اظهارات آنان هیچگونه ربطی به کنگره ندارد. در خصوص اظهارات شوک‌آور الهامه قلی یوا چنین حساب می نمائیم که این مطالب صرفاً جهت معروفیت از سوی وی بیان شده است.

جهت اطلاع اعلام میدارد که در تاریخ 23 آوریل 2008 در ارگانهای مالیاتی سوئد نام صابر رستم‌خانلی بعنوان رهبر کنگره ثبت شده است.

از سوی دیگر صبری تبریزی نیز بیان کرد که رستم خانی یک جاسوس دوجانبه است که هم از ایران و هم از اسراییل پول میگیرد. صبری گفت که صابر رستم خانی تمام اطلاعات مربوط به کنگره از جمله ارتباطات آن با امریکا را در اختیار ایران قرار داده است .

توضیح : غلامرضا صبری تبریزی ، ساکن لندن میباشد . وی متولد تبریز بوده و پیش از انقلاب اسلامی عضو حزب رستاخیز ( حزب شاه ) بود.

صابر رستم خانی نیز از اعضای حکومتی پارلمان باکو میباشد. وی از طرفداران صهیونیسم است و با سفارت اسراییل در باکو رابطه نزدیک دارد.  چندی پیش مطلبی از وی در برخی مطبوعات باکو منتشر شد که خشم عموم را برانگیخت . رستم خانی در مطلب خود به اسلام و مسلمانان اهانت کرده و راه پیشرفت مسلمانان را تغییر دین از اسلام به یهودیت دانسته بود!

  

 رؤسای کنگره های آذربایجانیهای جهان به اتهامات الهامه قلی یوا پاسخی تند دادند

(‌روزنامه باکوخبر ـ‌ 05/02/87)

                      

غلامرضا صبری تبریزی: نظریات الهامه قلی یوا مطابق با واقعیت نمی باشد

صابر رستم خانلی: وی از اقدامات صورت گرفته در کنگره آذربایجانیهای جهان اطلاعی ندارد

چند ماه می باشد که اختلاف در کنگره آذربایجانهای جهان شروع شده است؛‌ اکنون نیز الهامه قلی یوا خواننده مشهور که وابستگی به این تشکیلات دارد، اعلام نموده است که رئیس کنگره نه صابر رستمخانلی و نه صبری تبریزی است.این دو جاسوس ایران هستند . قابل ذکر می باشد که چند روز قبل الهامه قلی اوا خواننده مشهور درمورد فعالیت کنگره آذربایجانیهای جهان کنفرانس مطبوعاتی برگزار نموده و خود را بعنوان رئیس آکادمی فرهنگی کنگره آذربایجانیهای جهان معرفی کرده است. وی اعلام داشته که پس از انتخاب صبری تبریزی بعنوان رئیس کنگره درهمایش مورخ 7/6/2007 شهرکلن آلمان، در تشکیلات اختناق ایجاد شده است.

جهت بررسی اظهارات الهامه قلی یوا با رؤسای کنگره تماس گرفتیم. غلامرضا صبری تبریزی رئیس کنگره اظهارات الهامه را بی معنی نامید. طبق اظهارات نامبرده اظهارات این خواننده در کنفرانس مطبوعاتی واقعیت ندارد. تبریزی خود را رئیس قانونی کنگره می شمارد و اعلام میدارد که وظیقه خود را تا همایش بعدی انجام خواهد داد.

صابر رستم خانلی رئیس کنگره نیز اعلام نمود که در کنگره قسمتی بنام آکادمی فرهنگی وجود ندارد و هیچ کسی حق ندارد از طرف کنگره چنین مسئله ای را مطرح نماید. شخصی که از حوادث داخلی کنگره اطلاعی ندارد نباید در این خصوص اظهار نظر نماید. خانم الهامه در خصوص شخصی بنام اژدر تقی زاده نیز مطالب ناخوشایندی مطرح نموده است. این شخص از کارکنان امور بین المللی کنگره است و با آذریهای ساکن اروپا همواره در تماس می باشد. از طرف خودم اعلام میدارم که من خود علاقه داشتم که صبری تبریزی رئیس کنگره باقی بماند ولی اعضاء هیئت مدیره مرا انتخاب نمودند و تا برگزاری همایش بعدی رئیس کنگره باقی خواهم ماند. خانم الهامه خواننده معروفی است ولی در خصوص کنگره آذربایجانهای جهان اطلاعاتی ندارد. این خواننده در زمانهای اخیر ارتباط خود را با کنگره قطع نموده لذا وی صلاحیت اظهار نظرپیرامون کنگره را ندارد.   

 

 کشته شدن دو ایرانی توسط مرزبانان باکو

(  روزنامه ینی مساوات ـ 09/02/87)

 

ایران از کشته شدن دو تبعه خود درمرز جمهوری آذربایجان ( ایران شمالی )خشمگین شده است. دراین خصوص محمد علی حسینی سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز گذشته درکنفرانس خبری اطلاع داده است.

حسینی اعلام داشته است که اتباع ایرانی غیر مسلح بوده اند و بهنگام عبور از مرز نیروهای مرزبانی باکو بدون دستور ایست به طرف آنان آتش گشوده اند. این عمل مرزبانان باکو را نماینده رسمی ایران خشونت بار توصیف نموده است. وی اضافه نموده که در حال حاضر از طریق مراجع رسمی موضوع مورد بررسی قرار می گیرد.

توضیح : دو جوان کشته شده توسط مرزبانان جنایتکار دولت باکو بیست ساله و اهل استان اردبیل شهرستان گرمی هستند . مطبوعات باکو آذری بودن این دو جوان بیگناه را سانسور کردند . زیرا  دولت باکو مدعی است که دولت آذریهای جهان است !

 

تکرار رویدادهای ارمنستان در ایران شمالی  ممکن نیست

(روزنامه 525 ـ 11/02/87)

 

 

 رامیز مهدی‌اف رییس دستگاه اجرایی نهاد ریاست جمهوری باکو در گفتگو با خبرنگاران با عالی ارزیابی کردن اوضاع سیاسی و اجتماعی موجود در ایران شمالی از توسعه دموکراسی در کشورش خبر داد و ثبات را عامل هدایت کننده‌ی به سوی پیشرفت خواند.وی گفت:  آینده جمهوری آذربایجان در گرو وجود ثبات است. ولی افرادی هستند که سعی در برهم زدن ثبات دارند و باید جلوی اینگونه افراد گرفته شود.

وی در اظهار نظر پیرامون گمانه زنی‌ها در خصوص احتمال تکرار رخدادهای ارمنستان ( اعتراض مخالفان به حاکمیت انحصاری ) در باکو، آن را غیر ممکن دانست و گفت: کسی جرات  این را ندارد . آنچه درجریان انتخابات ارمنستان روی داد، نمیتواند در اینجا نیز تکرار شود.

مهدی‌اف با بیان اینکه انتخابات در ایران شمالی  در محیطی شفاف، عادلانه و دموکراتیک برگزار خواهد شد!  تاکید کرد که ملت باز هم به الهام علی‌اف رای خواهد داد.

وی با غیر قابل فهم خواندن تصمیم برگزاری تظاهرات جناح مخالف، گفت: چرا اینها می‌خواهند مانع زندگی آرام مردم کشور شوند؟.

مهدی‌اف همچنین اعلام کرد که پارلمان در آینده‌ای نزدیک به بررسی قانون انتخابات خواهد پرداخت و برخی تغییرات فنی در این سند ایجاد خواهد شد. وی با تاکید بر عادلانه بودن ترکیب فعلی کمیسیونهای انتخاباتی، تصریح کرد که ترکیب این کمیسیونها بر اساس برابری تعداد کرسی‌ها نخواهد بود.

وی در اعلام موضع نسبت به ادامه حبس سه خبرنگار( غنیمت زاهد، عین‌اله فتح‌اله‌اف و میرزا ساکت) گفت که دادگاه از نظر حقوقی رای خود را در رابطه با این افراد صادر کرده و لزومی به سیاسی کردن این مساله وجود ندارد.

مهدی‌اف دراظهارنظر پیرامون فعالیت وهابیها در ایران شمالی ، گفت:  فکر نمیکنم که بتوان فعالیت طریقتهای دینی و وهابی‌ها درکشور  را ممنوع کرد. به گفته وی، چنانچه تخلفی در فعالیت طریقتها مشاهده شود، باید با آنها برخورد قانونی صورت بگیرد. وی گفت:  شاید نیروی تندرویی باشد که در مسیر خلاف قانون فعالیت بکند. در اینصورت باید در چارچوب قانون با آنها برخورد شود.    

 

شیخ‌الاسلام پاشازاده ابراز اطمینان کرد که همه به الهام علی‌اف رای خواهند داد

(روزنامه باکو خبر ـ 11/02/87)

در کنفرانس بین‌المللی  با موضوع حیدر علی‌اف و ارزشهای ملی و فرهنگی که به ابتکار اداره مسلمانان قفقاز در دهم اردیبهشت ماه برگزار شده بود، شیخ‌الاسلام پاشازاده رییس این اداره( روحانی نمای درباری و عامل ک گ ب در دوره شوروی . دوست نزدیک حیدر علی اف ) اعاده آزادی اعتقادات در ایران شمالی  را با نام حیدر علی‌اف مرتبط دانست. وی با بیان اینکه خط سیاسی پایه گذاری شده از سوی حیدر علی‌اف توسط الهام علی‌اف ادامه داده می‌شود، از همه  خواست در انتخابات ریاست جمهوری پاییز امسال به الهام علی‌اف رای بدهند. وی گفت: اطمینان دارم که همه در انتخابات ریاست جمهوری به الهام علی‌اف رای خواهند داد.

رامیز مهدی‌اف رییس دستگاه اجرایی نهاد ریاست جمهوری باکو نیز حیدر علی‌اف را شخصیتی معرفی کرد که با سابقه معنوی و اخلاقی ملت از نزدیک آشنا بود و به تربیت افراد مطابق با ارزشهای اخلاقی اهمیت می‌داد. به گفته مهدی‌اف، باکو در زمان حیدر علی‌اف با همه کشورهای مسلمان بخصوص ایران روابط دوجانبه برقرار کرده است. ارتباط با ایران نشان میدهد که ما به عامل دین اهمیت قایلیم !

 

پنتاگون مصمم به ایجاد پایگاه نظامی  در ایران شمالی است

(روزنامه اینه ـ 20/20/87)

 

به گزارش رسیده ازمنابع نظامی، انتظار می‌ رود که هیات بزرگی مرکب از بیش از 50 افسر نیرو‌های مسلح آمریکا در پاییز سال 2008 به باکو سفر نماید. آنها وظیفه کسب اطلاع از وضعیت اجرای برنامه عملیاتی مربوط به همکاری انفرادی باکو با ناتو و برنامه کاری امضا شده بین باکو و فرماندهی نیرو‌های مسلح آمریکا در اروپا را بر عهده خواهند داشت. در چارچوب این مذاکرات نتیجه گیری نهایی در مورد  چشم‌انداز استقرار گروههای نظامی متحرک (واکنش سریع) آمریکا در اراضی ایران شمالی در آینده توسط آنها به عمل  خواهد آمد.

بی تردید، هدف اصلی آمریکایی‌ها در رابطه با ایران شمالی  ایجاد زیرساختهای  پایگاه‌ نظامی آمریکا در اراضی این کشور می‌باشد. بر اساس اطلاعاتی که اخیرا به دست رسیده است، امور بازسازی و عمران در شماری از فرودگاه‌های نظامی منظور شده بین باکو و ناتو و فرماندهی اروپایی آمریکا وارد مرحله نهایی شده است. فرودگاه‌های نظامی واقع درقصبه حاجی زین العابدین  تقی یف (قصبه «ناسوسنی» سابق) و بخش کوردمیر این کشور که آمریکایی‌ها آن را قابل قبول می‌دانند، از این لحاظ تقریبا آماده فعالیت می‌باشد. این منبع افزود که امورتعمیر و مرمت درهر دو فرودگاه تا پاییزسال جاری ادامه خواهد یافت. قرار است در آینده نزدیک نصب تجهیزات ناوبری در این فرودگاه‌ها انجام گیرد. گفته می‌شود که بخش عظیم وجوه ضروری برای بازسازی وتعمیر فرودگاه‌ها توسط دولت آمریکا پرداخت شده است.

گزارشهای رسیده همچنین حاکی است: کارهای بازسازی و تعمیر در میدان تیراندازی قارا هیبت واقع دراراضی بخش قره‌داغ نیز که در مورد توجه آمریکا‌یی‌ها قرار دارد، مدتی پیش به پایان رسیده است. گفتنی است که قاراهیبت یکی از بزرگترین میدانهای تیراندازی می‌باشد که از ارتش چهارم اتحاد شوروی سابق برای باکو به ارث مانده است. بنظر یک کارشناس نظامی که خواست نامش فاش نشود، احتمال دارد پس از انجام شماری مراحل تشریفاتی یعنی تصویب سندهای حقوقی مبنی بر مجاز بودن ورود و استقرار نظامیان آمریکا در اراضی ایران شمالی توسط پارلمان باکو ظرف چند سال اولین گروه نظامیان آمریکایی وارد ایران شمالی  شود. ورود آمریکایی‌ها به تدریج انجام خواهد گرفت: پیشبینی می‌شود که در مرحله اول 300تا500 نفر در اراضی ایران شمالی مستقر شوند و سپس تعداد آنها به 7 ـ 3 هزارنفر رسانده شود. پیشبینی می‌شود که ظرف چندسال آینده آمریکایی‌ها در افزایش سطح آمادگی جسمانی و حرفه‌ای نظامیان باکو شرکت کنند و تمرین‌هایی در واحد‌های ارتش و ناوگان دریایی برگزار نمایند. 

 

قانون آزادی تجمعات عمومی تغییر نیافته است (روزنامه 525 ـ 20/02/87)

 

 صفا میرزایف: درقانون به پلیس اختیارات مضاعف داده نشده است

صفا میرزایف رئیس دبیرخانه پارلمان باکو با ادعاهای گروههای مخالف در مورد تشدید قانون آزادی تجمعات عمومی موافق نیست.

صفا میرزایف اعلام نموده است که اختیارات پلیس همیشه وجود داشته و در قانون جدید نیز بهمان صورت باقی مانده است. اگر تجمع بطور غیر قانونی برگزار شود،‌ یعنی از فرمانداری محل مجوز لازم اخذ نشده باشد، پلیس مانع برگزاری آن خواهد گردید. وی اضافه نمود که در قانون مذکور مسئله اخذ مجوز جهت برگزاری تجمعات عمومی از مراجع مختلف دولتی بهمان صورت قبلی باقی مانده است. در قانون درج شده است که، برگزاری تجمعات عمومی نبایستی مانع تردد سایر شهروندان گردد. در اینصورت به برگزاری تجمعات در محل مورد درخواست اجازه داده نخواهد شد. فرمانداریهای محل به مجامعی که درخواست برگزاری تجمع آزاد را دارند مشاوره خواهند داد که تجمع در چه محلی می تواند برگزار گردد. در تجربه بین المللی نیز مسئله بهمین ترتیب میباشد.      

 

مقاله نویسی سفیر یهودی در باکو

(روزنامه اکسپرس ـ 19/02/87)

 

 به قلم: آرتور لنک سفیر رژیم غاصب اسراییل درباکو

 

دولت اسراییل امروز در 8می(بر اساس تقویم قمری یهودی) شصتمین سالگرد تاسیس خود را جشن می‌گیرد

مبارزه اصلی ما تلاش برای یافتن صلح برای شرکتها درچارچوب اقتصاداسراییل و اقتصاد خاور میانه می‌باشد.! همکاری اقتصادی می‌تواند به ایجاد شبکه برای نیروهای مترقی کمک کند. این شبکه می‌تواند جایگزین افراط گرایان منطقه باشد که ایران،‌ حزب ا... و حماس آنها را رهبری می‌کنند.  من باور دارم که روابط اسراییل با دولت باکو  بهترین نمونه برای نشان دادن نحوه این مبارزات در سالهای آتی می‌باشد.

حجم معاملات تجاری در بخش غیرنفتی بین تل اویو و باکو درسال 2007 به 80 میلیون دلار رسیده است. اگر واردات نفت را نیز به آن اضافه کنیم، مشخص می‌گردد که در سال گذشته معاملات تجاری به ارزش بیش از یک میلیارد دلار بین دو کشور انجام گرفته است. در سال 2008 این آمار به مراتب بیشتر خواهد بود.

قرار است بنیامین بن الیزر وزیر زیرساخت‌های ملی اسراییل نیز در ماه آینده برای شرکت در نمایشگاه نفت و گاز خزر به باکو سفر کند. این سفر در واقع به منزله ادامه سفرهای واقع‌بینانه و موفقیت‌آمیز وزیران محیط زیست و ذخایر طبیعی، اوضاع غیرمترقبه و حمل و نقل باکو به اسراییل و نیز معاون نخست وزیر اسراییل به باکو می‌باشد که در سال گذشته انجام گرفت.

کلاً می‌توان گفت، پل انسانی موجود بین جوامع ما یعنی یهودیان آذری و یهودیان اذری مهاجرت داده شده به اسراییل و نیز توسعه همکاری‌های متقابل بین دو کشور پاسخی وزین به کسانی است که دم از رویارویی تمدن‌ها می‌زنند. همکاری موفقیت‌آمیز بین دولتهای کوچک، لاییک و غربگرا همچون دولت بسیار محترم باکو  و اسراییل برای کسانی که بر خلاف افراطیون، علاقمند به ایجاد روابط و پلهای ارتباطی بیشتری بین غرب و شرق هستند، عاملی امیدوار کننده می‌باشد. این لاییک گرایی کلیدمناسبات ما است. همانگونه که اسراییل امیدوار به برقراری صلح و ثبات در قفقاز جنوبی و حل مسالمت‌آمیز مناقشات موجود در این منطقه  می‌باشد، رهبران باکو نیز هر از گاهی در مورد خاور میانه فراخوانی‌های مشابهی دارند. ما هر دو همسایگانی داریم که خواهان برقراری صلح در منطقه نیستند. هر دو کشور ضمن مبارزه فعال علیه تروریسم، در راستای توسعه دولتهای جوان خود به عنوان اعضای صلح‌دوست جامعه بین‌المللی کوشش می‌نمایند

غلامرضا صبری تبریزی نیز برخی از اعضاء کنگره آذربایجانیهای جهان را موردحمله قرارداد

(روزنامه باکو خبر ـ 19/2/87 )

            از چه زمان کسی که اتحاد می خواهد را دشمن تلقی می نمایند؟

غلامرضاصبری تبریزی بعنوان مدعی ریاست کنگره آذربایجانیهای جهان در خصوص پروسه های صورت گرفته در اطراف کنگره بیانیه صادر نمود. براساس اطلاع خبرگزاری آپا، در این بیانیه اعلام شده است که برخی ازاشخاص به ایجاد تفرقه در کنگره آذربایجانهای جهان پرداخته و مانع برگزاری همایش مشترک می گردند.

براساس توافقنامه مورخ 3/12/2007 امضاء شده بین کنگره آذربایجانیهای جهان وکنگره دموکراتیک آذربایجانیهای دمکراتیک برگزاری 10 همایش در نظر گرفته شده است و لیکن کلیه اقدامات صورت گرفته، نه تنها از سوی برخی ازاعضاء هیئت مدیره کنگره آذربایجانیهای جهان درک نگردیده،‌ برعکس آنرا خیانت به خط کنگره محسوب نموده اند. تعجب آور است، ازچه زمان درخواست اتحاد به عنوان خیانت محسوب می گردد. اگر اینگونه است، درآنصورت اقداماتی همچون امضای‌ موافقتنامه اتحاد و سپس انکار آن، ایجاد تفرقه در کنگره جهت منافع شخصی، معرفی خود به عنوان رییس کنگره با استناد به اسنادی که در جیب نگه داشته می‌شود و‌ معرفی بعنوان رییس کنگره با اینکه اهل ایران نبوده و با این کاربه دولت باکو ضربه می‌زنند را چه می‌توان نامید.

 

پیام تبریک الهام علی اف رییس جمهور آذربایجان به شیمون پیرز رییس جمهور اسرائیل به مناسبت روز ملی

(روز نامه خلق 19/02/87)

 

 

رییس جمهور محترم، به مناسبت روزملی اسرائیل به شما و ملت عزیزتان صمیمانه‌ترین تبریکات خود را عرض مینمایم. امیدوارم که بسط و توسعه مناسبات، روابط دوستانه و همکاری بین آذربایجان واسرائیل، همواره به منافع دو کشور خدمت خواهد کرد. برای شما آرزوی تندرستی و توفیق در امور محوله، برای ملتتان ثبات و رفاه را آرزومندم.

 با احترام

 الهام علی اف

 باکو 29 اوریل 2008

 

ملاقات وزیران امور خارجه آذری و ارمنی

(روزنامه باکو خبر 18/02/87)

 

 

المار محمد یاراف وزیر امورخارجه دولت باکو و ادوارد نعلبندیان وزیر امور خارجه ایروان در دفتر نمایندگی دائم فرانسه نزد شورای اروپا دراستراسبورگ با همدیگر دیدار کردند.

 دراین دیدار روسای گروه مینسک و نماینده ویژه سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز شرکت کردند. طبق گزارشات این دیدار به دلیل انتصاب وزیر خارجه جدید ارمنستان جنبه آشنایی داشته است.

گفتنی است، گروه مینسک دیدار جداگانه ای با المار محمد یاراف وزیر امور خارجه آذربایجان برگزار کرد. طرفین در این دیدار دو ساعته در مورد راههای حل مناقشه قره باغ تبادل نظر کردند. سپس روسای گروه مینسک با وزیر امور خارجه ارمنستان نیز ملاقات کردند. 

در اینده نزدیک الهام علی اف با سرکیسیان ملاقات خواهد کرد.

 

 اسراییلی‌ها درانتظار گاز طبیعی باکو هستند

(روزنامه روسی‌زبان نوویه ورمیا ـ 18/02/87)

 

به گزارش خبرگزاری آپا، آرتور لنک سفیر اسراییل در باکو به خبرنگاران گفت: کارشناسان دو دولت باکو و تل اویو اغلب ملاقات می‌کنند و دراین ملاقات ها مسئله مربوط به صادرات احتمالی گاز طبیعی از باکو  به اسراییل مذاکره می‌شود.

قابل ذکر است که بنجامین بن الیزر وزیر زیرساخت‌های ملی اسراییل در سخنانش در کنفرانسی در شهر تل‌آویو گفته بود که اسراییل برای افزایش تعداد صادر کنندگان گاز طبیعی به این کشور می‌کوشد و این وزارت در حال انجام مذاکرات با دولت های مختلف از جمله باکو دراین مورد است. ناگفته نماند که خزی کوگلر مدیر کل وزارت زیرساخت‌های ملی اسراییل مذاکراتی درمورد صادرات گاز طبیعی با مقامات باکو انجام داده است. 

 

اظهارات مسخره وزیر دفاع

(روزنامه آزادلیق17/02/87)

 

 صفر ابی‌اف ارتش را وارد سیاست می‌کند؛ صفر ابی‌اف وزیر دفاع دولت الهام علی اف در مراسمی که در ارتباط با 85مین سالگرد تولد حیدر علی‌اف رییس جمهور سابق  برگزار شده بوده، اعلام کرده است که پرسنل نیروهای مسلح از نامزدی الهام علی‌اف در انتخابات آینده حمایت خواهند کرد. الدار صابراوغلو رییس واحد مطبوعات وزارت دفاع نیز در گفتگو با خبرنگاران این خبر را تایید کرده است.

عزیر جعفراف کارشناس نظامی با تعبیر این اظهارات وزیر دفاع به منزله نقض خشن مفاد قانون مربوط به نیروهای سیاسی گفته است که ارتش پیش از نیز در سیاست دخالت می‌کرد، ولی این باراین دخالت بطور واضح و آشکار صورت می‌گیرد: درحوادث اکتبر 2003 نیز توسط وزارت دفاع، سلاح وارد میدان آزادی در باکو شده بود. ولی این نخستین باری است که این دخالت آشکارا بیان می‌شود و صراحتا یک اشتباه سیاسی صورت می‌گیرد. براساس قانون، عضویت پرسنل نظامی در هر حزب سیاسی و سازمان اجتماعی ممنوع است. وزیر عملاً به 80 هزار پرسنل تحت امر خود دستور می‌دهد که به چه کسی رای بدهند.

به عقیده عزیر جعفراف، صفر ابی‌اف وزیر دفاع که 14 سال است در این پست به سر می‌برد، برای ادای دین خود در برابر حاکمیت که علیرغم فسادهای مالی و سایر تخلفات بوقوع پیوسته در داخل این وزارت و ارتش، وی را مورد بازخواست قرارنداده، چنین اظهاراتی را بیان کرده است.

  

افتتاح کلیسا  توسط سفیر امریکا در باکو

(روزنامه باکو خبر 17/02/87)

 

سفر ان دورسی سفیرآمریکا به منطقه شمالغرب ایران شمالی  همچنان ادامه دارد

به گزارش خبرگزاری آپا، ان دورسی سفیر آمریکا دیروز در مراسم گشایش کلیسای آلبان مربوط به قرن 5 میلادی واقع در روستای قوم شهرستان قاخ که باکمک مالی دولت آمریکا بطوراساسی مرمت وباز سازی شده است، شرکت نمود.

بنا به گزارش خبرگزاری آپا به نقل از ابراهیم افندی اف روحانی منطقه و رییس دانشگاه اسلامی زاگاتالا، سیف الدین علی اف یکی از پیروان طریقت نقشبندی است که از شاخه های افراطی دین اسلام محسوب می شود و علت برکناری وی در ارتباط با این مساله است. بنا به گزارشات این دیدار بنا به درخواست  سیف الدین علی اف انجام گرفته است. مهدی قلی اف کارمند واحد مطبوعات سفارت آمریکا علیرغم تائید خبر این دیدار، اطلاعی در مورد جزئیات آن نداده واعلام کرده است که این دیدارجنبه آشنایی داشته است.      

 

صابر رستمخانلی غلامرضا صبری تبریزی را به ایجاد تفرقه در کنگره آذربایجانهای جهان متهم کرد

(روزنامه 525 ـ 12/02/87)

 

اولین کنفرانس نمایندگی باکو کنگره درهم ریخته آذربایجانیهای جهان برگزار گردید. بر اساس اطلاع خبرگزاری آپا، پس از انتخاب مسئولین کمیسیونهای نظارت، بازرسی و محاسبات و ارائه گزارش توسط اسماعیل آقایف بعنوان رئیس نمایندگی؛ صابر رستمخانلی رئیس کنگره در خصوص مسائل داخلی پیش آمده در کنگره و فعالیت تشکیلات سخن گفت. وی صبری تبریزی را درایجاد تفرقه در کنگره آذربایجانیهای جهان متهم کرد. صبری تبریزی بدون توافق هیئت مدیره تصمیم اخذ می نمود. کنگره آذربایجانیهای جهان یک تشکیلات دمکراتیک می باشد لذا باید این مسائل مورد توجه قرار گیرد. صرفاً تبریزی مانع اتحاد کنگره آذربایجانیهای جهان با کنگره آذربایجانیهای دمکراتیک جهان گردید. با احمد اوبالی معاون کنگره آذربایجانیهای دمکراتیک جهان در این خصوص حتی توافقنامه نیز امضاء نموده بودیم.و این توافق با توصیه دوستان یهودی صورت گرفت . لیکن صبری تبریزی مانع برگزاری همایش مشترک گردید.

رستمخانلی درباره اتهامات صبری تبریزی دایر براینکه وی جاسوس ایران است گفت : پنهان نمکنم که چند بار به ایران سفر کرده ام . اما ایا این سفرها به معنای این است که من با ادارات جاسوسی ایران ارتباط دارم ؟ صبری میگوید که من از ایران دوبست هزاردلار پول گرفته ام اما وی سندی ندارد. و من به خوبی میدانم که وی در لندن اقامت دارد و رابطه او با سرویس جاسوسی ایران را همه ایرانی های ساکن لندن میدانند.

در این جلسه خبرنگاری گفت : بالاخره معلوم نشد کدامیک از شما جاسوس ایران هستید ؟ و پیش از رستمخانی یکی از حضار گفت : شما بنویسید هر دو ، و خیال همه را راحت کنید.

 

نویسنده : حرکت آزادیبخش ایران شمالی ; ساعت ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٢/۳٠
تگ ها:
    پيام هاي ديگران()   لینک

+  

چهارشنبه خونین در مرز اردبیل 

جنایت جدید ماموران مرزی دولت باکو در قتل جوانان اردبیلی 

غلامعلی سجادی  

عصر چهارشنبه ( چهارم اردیبهشت 1387)،‌ دو جوان کم سن و سال از اهالی استان اردبیل (شهرستان گرمی) در نوار مرزی منطقة پارس‌آباد آماج گلوله‌های مأموران جنایتکار دولت باکو قرار گرفته و کشته شدند...

هر دو جوان (مجتبی کهن گل و کیوان ابراهیمی) بیست ساله هستند. خبرگزاریهای ایرانی از قول فرمانده هنگ مرزی پارس‌آباد نوشتند که، این دو جوان، هنگام بازگشت به سوی ایران توسط مأموران دولت باکو آماج گلوله قرار گرفته‌اند. در پی این حادثه و به منظور روشن شدن و بررسی دقیق انگیزه و علت قتل، هیأتی مرکب از نیروها و فرماندهان هنگ مرزی و دستگاه قضایی، منطقه عازم ایران شمالی شدند تا با مسوولین مرزی دولت باکو مذاکره کنند.

فرمانده هنگ مرزی پارس‌آباد می‌گوید: پس از گذشت دو روز از کشته شدن جوانان، عصر روز جمعه ( 6/2/1387)، اجساد خونین این جوانان به مرزبانان ایرانی تحویل داده شد.

·        دو جوان اردبیلی چگونه کشته شده‌اند؟

نخست این توضیح ضروری است که ورود و خروج غیرمجاز توسط مرزنشینان در اغلب مرزها صورت می‌گیرد که انگیزه‌هایی مانند کنجکاوی جوانان کم و سن و سال، خرید و فروش‌های جزئی غیرقانونی، روابط دوستی بین مرزنشینان و حتی شرکت در مراسم‌های عزا و عروسی و ... علت اصلی ترددهای غیرمجاز می‌باشد که البته اینگونه ترددها، با ترددها و اقدامات باندهای قاچاق تفاوت زیادی دارد. و اگر بنا بر این باشد که هر کسی به صورت غیرمجاز از مرز گذشت، آماج گلوله قرار گیرد و کشته شود، در اینصورت بایستی تاکنون دهها هزار تن از اهالی ایران شمالی توسط مرزبانان ایرانی کشته می‌شدند. پس از رویدادهای مربوط به مناقشة قره‌باغ، هزاران تن از اهالی ایران شمالی و نظامیان فراری دولت باکو، به صورت غیرقانونی از مرز گذشته و وارد خاک ایران شدند و دولت ایران و مردم مهربان منطقة مرزی از آنان پذیرایی کرده و امکانات مختلف در اختیار آنها قرار دادند.

علاوه بر این، به علت شیوع فقر و گرسنگی در مناطق مرزی ایران شمالی (بخصوص در مناطق نزدیک به استان اردبیل مانند روستاهای مرزی جلیل‌آباد، لریک و ...)، اهالی این منطقه که حتی از توان مالی لازم برای اخذ مجوز از مأموران دولت باکو و پرداخت رشوه به آنها برای سفر به ایران و تأمین مایحتاج غذایی خود (گوشت مرغ، سیب‌زمینی و ...) برخوردار نیستند، اغلب به صورت غیرمجاز وارد خاک ایران می‌شوند که تاکنون حتی یک تن از این افراد توسط مرزبانان جمهوری اسلامی کشته نشده‌اند، اما عده‌ای از همین بیچاره‌ها توسط مرزبانان دولت باکو کشته شده‌اند...

سرهنگ محمدعلی طاهری فرمانده هنگ مرزی پارس‌آباد دربارة نحوة قتل دو جوان کم سن و سال اردبیلی توسط مأموران جنایتکار دولت باکو می‌گوید: «‌ مرزبانان دولت باکو، از فاصله 10 متری در حالی که به راحتی می‌توانستند، آنان را دستگیر کنند به سویشان شلیک کرده‌اند و قبل از تحویل جنازه‌ها به مرزبانان ایرانی برخلاف قوانین بین‌المللی اجساد این دو جوان را کالبد شکافی کردند.»

·        علت انجام جنایت توسط مأموران باکو چیست؟

دربارة وقوع جنایت‌های مکرر توسط مرزبانان و مأموران امنیتی دولت باکو در مرزهای مشترک این دولت با استان اردبیل، علل متعددی مورد توجه کارشناسان و تحلیل‌گران سیاسی است:

ـ نخست اینکه اغلب اهالی مناطق جنوبی ایران شمالی (لنکران، لریک، جلیل‌آباد، بیله‌سوار و ...) که با استان اردبیل ایران هم مرز هستند، دارای اعتقادات و باورهای مذهبی هستند و به ایران خصوصاً به اردبیل تمایل و گرایش ویژه‌ای دارند، چرا که اهالی استان اردبیل و بخصوص مردم شهر اردبیل ـ که خاستگاه نهضت شیعی صفوی است ـ در عشق به امام حسین (ع) و اهل بیت (ع) شهره هستند. اردبیل، کانون عاشقان، شاعران، مداحان و ثناگویان و سوگواران اباعبدالله الحسین «‌علیه‌السلام» است و فرهنگ حسینی و عاشورایی از طریق این استان در شهرهای جنوبی ایران شمالی (لنکران، لریک، جلیل‌آباد، بیله‌سوار، سلیان، ماساللی) ترویج و تبلیغ می‌شود. به طوری که در ایام محرم و عزاداری، اشعار شاعران حسینی اردبیل در محافل و مساجد لنکران، جلیل‌آباد و ... خوانده می‌شود و مردم این شهرها از مداحان اردبیلی برای اقامة عزای حسینی دعوت می‌کنند... صدور فرهنگ حسینی و عاشورایی از اردبیل به مناطق هم مرز در ایران شمالی از طریق مراودات مردمی، هیأتهای مذهبی و ارتباطات بین اهالی دو سوی مرز صورت می‌گیرد... دولت باکو برای پیشگیری از ارتباط گستردة اهالی جنوبی ایران شمالی با مردم استان اردبیل و در تلاش برای ایجاد مانع در شکل‌گیری ارتباطات مردمی، به صورت مکرر و به بهانه‌های مختلف مانند عبور غیرقانونی از مرز، دست به قتل و کشتار مرزنشینان می‌زند. تاکنون دهها تن از اهالی مرزی به دست مأموران و مرزبانان دولت باکو به خون غلتیده‌اند و خانواده‌های زیادی داغدار شده‌اند. این جنایت‌های غیرانسانی و وحشیانه و کشتار بی‌رحمانه مرزنشینان به خاطر جلوگیری از برقراری روابط مردمی بین اهالی استان اردبیل با مردم ایران شمالی انجام می‌شود.

ـ علت دیگری که مورد توجه کارشناسان است اینکه، قاچاق اجناس قانونی و غیرقانونی در ایران شمالی توسط گروهها و باندهای وابسته به دستگاههای دولتی مانند وزارت داخله، وزارت امنیت، وزارت توسعة اقتصادی، گمرک و ... انجام می‌گیرد. چندی پیش گروهی در وزارت داخله دولت باکو به اتهامهایی نظیر آدمکشی، باج‌گیری و ... دستگیر و محاکمه شدند که از اعضای عالی رتبه وزارت داخله بودند. البته محاکمة این افراد به دلیل تسویه حسابهای داخلی صورت گرفت... کمال‌الدین حیدر رییس سابق گمرک دولت باکو یکی از چهره‌های مشهور در بین مردم ایران شمالی در قاچاق عمده اجناس است. جلال علی‌اف ( برادر حیدرعلی‌اف و عموی الهام‌علی‌اف) فرد دیگری است که مقدار ثروت وی نامشخص است. و حتی چند سال پیش، برخی مطبوعات ایران اخباری را دربارة قاچاق اشیای عتیقه و باستانی توسط « عباسعلی حسن‌اف» سفیر دولت باکو در تهران منتشر کردند... به عبارت دیگر، « قاچاق» در ایران شمالی در انحصار دولت است و افرادی که خارج از مقامات دولتی به قاچاق اجناس اقدام کنند، بی‌درنگ کشته می‌شوند. با این زمینه، هر کس که به انجام عبور و مرور غیرقانونی از مرز اقدام کند، در حکم قاچاقچی محسوب شده و کشته می‌شود.

 از سوی دیگر، پلیس مرزی دولت باکو نیز آداب و رسوم خاص خود را دارد. بدین‌گونه که قاچاق هر نوع جنس با اطلاع پلیس مرزی و پس از پرداخت سهم پلیس بلامانع است. این قانون نانوشته توسط پلیس رژیم باکو در مزرها به شدت رعایت می‌شود. و اگر کسی سهم پلیس را ندهد، کشته می‌شود.

ـ علت دیگر انجام جنایت‌های مرزی توسط مأموران باکو، مسایل سیاسی است. دولت باکو با کشتار مرزنشینان بیگناه اردبیلی و جلیل‌آباد و ...  این پیام را به آمریکا و اسراییل ابلاغ می‌کند که روابطش با ایران دوستانه نیست و به توصیه‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی دربارة روابط با ایران و پیشگیری از شکل‌گیری ارتباطات مردمی بین مرزنشینان دو سوی ارس عمل می‌کند. خصوصاً اینکه قتل دو جوان بیگناه، بعد از آن صورت گرفت که دولت باکو، تجهیزات فنی ارسال شده از سوی روسیه به ایران را در گمرک آستارا توقیف کرده است.

ـ علت دیگری که برای تداوم جنایت‌های پلیس مرزی باکو، دربارة اهالی استان اردبیل و مرزنشینان ایران شمالی ذکر می‌شود، حضور نیروهای آمریکایی در مناطق جنوبی ایران شمالی مانند جلیل‌آباد و ... است. نیروهای آمریکایی که در پوشش‌های مختلفی دراین مناطق حضور دارند، با هماهنگی پلیس مرزی دولت باکو، مرزنشینان ایرانی را که به شمال ارس تردد می‌کنند، به بهانه‌های مختلف دستگیر کرده و از آنها بازجویی به عمل آورده و اطلاعاتی را از آنها خواستار می‌شوند.

مرزنشینان اردبیلی از همکاری با دشمنان خودداری کرده و به همین دلیل زندانی می‌شوند، چنانکه امروز دهها تن از اهالی مرزی گرمی، پارس آباد، بیله‌سوار و ... در زندانهای رژیم باکو بسر می‌برند.

ـ علت نهایی دیگری که کارشناسان در علت‌یابی جنایات دولت باکو دربارة مرزنشینان ذکر می‌کنند، عدم پاسخگویی عملی به این جنایات است. کارشناسان بر این اعتقادند که اگر پاسخی مناسب و عملی به دولت باکو و پلیس مرزی این رژیم داده نشود، جنایات تداوم خواهد یافت.

·        دو جوان اردبیلی به چه بهانه‌ای کشته شدند؟

مطبوعات باکو دربارة بهانة قتل دو جوان بیست سالة اردبیلی از قول مقامات پلیس مرزی خود نوشتند که: این دو جوان قصد داشتند مشروبات الکلی به ایران قاچاق کنند!

به نظر می‌رسد این پاسخ مقامات جنایتکار پلیس مرزی دولت باکو با توجه به روحیه و فرهنگ مردم ایران تنظیم شده است که قاچاق مشروبات الکلی را قبیح می‌دانند. خرید و فروش مشروبات الکلی در سرتاسر ایران شمالی (جمهوری آذربایجان) آزاد است و حتی صحنه‌هایی از شرابخواری مقامات باکو از تلویزیون دولتی پخش می‌شود... از این گذشته، حتی اگر بپذیریم که دو جوان بیست ساله، با پای پیاده قصد قاچاق مشروبات الکلی داشتند، آنها می‌توانستند چقدر مشروبات الکلی قاچاق کنند؟ هر کدام یک بسته؟! آیا آنها مستحق قتل بودند؟!

از سوی دیگر می‌دانیم که این دو جوان بیست سالة اردبیلی از فاصلة ده متری آماج گلوله‌های جنایتکاران اونیفورم پوش دولت باکو قرار گرفته‌اند. چرا مأموران باکو به جای دستگیری، آنها را کشته‌اند؟ و حتی گیریم که مأموران دولت باکو، مجبور به تیراندازی شده‌اند، آیا نمی‌توانستند پاهای دو جوان سادة روستایی را هدف قرار دهند و آنها را زخمی و دستگیر کنند؟

·        فرار از قره‌باغ و کشتار غیرنظامیان مرزنشین

مقامات باکو و شخص الهام‌ علی‌اف، سالهاست که درباره آغاز جنگ با ارمنستان برای بازپس‌گیری قره‌باغ بلوف می‌زنند. اما مطبوعات باکو هر از گاهی از کشته شدن سربازان خودشان در خطوط مرزی با قره‌باغ خبر می‌‌دهند. پلیس مرزی و ارتش باکو هرگز جرأت تعرض به خاک قره‌باغ را ندارد، اما غیرنظامیان آذری را در مرزهای ایران به خاک و خون می‌کشد و اهالی و طوایف مرزنشین استان اردبیل را داغدار می‌کند. رژیم باکو به یاد داشته باشد که شهر اردبیل خاستگاه نهضت صفوی است. شاه اسماعیل در ابتدای قیام خود به ایران شمالی (شیروان و باکو) یورش برد و این خطه را از وجود حکومت‌های کوچک و خودسر پاک کرد. روزی خواهد رسید که در قیامی دیگر، بار دیگر ایران شمالی با همت ملت ایران و پیشتازی قهرمانان اردبیلی آزاد خواهد شد. همانگونه که شاه اسماعیل و سپاهیان شیعه‌اش از ستمگران حاکم بر شیروان و باکو انتقام گرفتند، بار دیگر مردم اردبیل انتقام خون جوانان خود را از حکومت کوچک باکو خواهند گرفت.

نویسنده : حرکت آزادیبخش ایران شمالی ; ساعت ٢:٥٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٢/۱٢
تگ ها:
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ به پرشین بلاگ خوش آمدید

بنام خدا

كاربر گرامي

با سلام و احترام

پيوستن شما را به خانواده بزرگ وبلاگنويسان فارسي خوش آمد ميگوييم.
شما ميتوانيد براي آشنايي بيشتر با خدمات سايت به آدرس هاي زير مراجعه كنيد:

http://help.persianblog.ir براي راهنمايي و آموزش
http://news.persianblog.ir اخبار سايت براي اطلاع از
http://fans.persianblog.ir براي همكاري داوطلبانه در وبلاگستان
http://persianblog.ir/ourteam.aspx اسامي و لينك وبلاگ هاي تيم مديران سايت

در صورت بروز هر گونه مشكل در استفاده از خدمات سايت ميتوانيد با پست الكترونيكي :
support[at]persianblog.ir

و در صورت مشاهده تخلف با آدرس الكترونيكي
abuse[at]persianblog.ir
تماس حاصل فرماييد.

همچنين پيشنهاد ميكنيم با عضويت در جامعه مجازي ماي پرديس از خدمات اين سايت ارزشمند استفاده كنيد:
http://mypardis.com


با تشكر

مدير گروه سايتهاي پرشين بلاگ
مهدي بوترابي

http://ariagostar.com
نویسنده : حرکت آزادیبخش ایران شمالی ; ساعت ٢:٥۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٢/۱٢
تگ ها:
    پيام هاي ديگران()   لینک